Lv
En

Noslēdzies lielākais zināšanu gadatirgus Latvijā EXPO Biznesam 2014!

Šā gada 30. oktobrī Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkā norisinājās kārtējais biznesa kontaktu un risinājumu gadatirgus EXPO BIZNESAM 2014.  Spring Valley Attīstības direktore Rūta Lūse pasākumā prezentēja tēmu „Līderība kā pieprasījums un piedāvājums organizācijā".

Tradicionālais līderības modelis uzskata, ka individuālie līderi vieni paši spēj radīt nepieciešamās pārmaiņas un uzturēt vēlamo status quo organizācijā. Taču mūsdienu sarežģītā biznesa vide ir pierādījusi, ka svarīgs panākumu faktors ir pati vide, kurā līderība tiek pielietota. Šo pieeju sauc par sistēmisko līderību. Tā uzskata, ka vadītāji paši par sevi vien nespēj panākt organizācijas pārmaiņas. Nepieciešams, lai vienlaikus mainītos arī pati sistēma. Nav jēgpilni vienkārši fokusēties tikai uz individuālā līdera attīstību, neņemot vērā un nemainot kontekstu, kurā viņam jāstrādā.

Līderība, komunikācija, uzticēšanās un dialogs – tas viss mēdz aizplūst pa dažādām sistēmas plaisām. Lielākā daļa organizācijas kaišu ir meklējamas tieši nevērīgi atstātās, slikti aprūpētās sistēmas plaisās. Pie tam, visbūtiskākās plaisas organizācijā nevar konstatēt, analizējot tikai nepietiekamās cilvēkresursu prasmes. Būtiskas plaisas nerodas tikai līderu snieguma dēļ, tās rodas arī no kļūmēm sistēmā.
Lai raksturotu sistēmiskās līderības pieeju, tās autors Viljams Teits (Dr William Tate, Systemic Leadership Institute, London), izmanto akvārija metaforu. Organizāciju var salīdzināt ar akvāriju un tās darbiniekus un vadītājus – ar zivīm. Zivīm ir jāspēj navigēt, peldēt un izdzīvot akvārija ūdenī. Ūdens satur derīgas barības vielas, taču arī toksīnus un duļķes, kas ierobežo redzamību un rada stresu. Dziļumā ir acij neredzamas, bet jūtamas zemūdens straumes un to mestā ēna iedarbojas uz visiem akvārija iemītniekiem. Tā rezultātā zivis var piedzīvot pārāk lielu stresu un aiziet bojā, un katastrofu var ciest arī pats akvārijs (sistēmas bojāeja). Šajos necaurredzamajos ūdeņos no vadītājiem tiek sagaidīta teicama līderība. Viņu uzdevums ir arī tīrīt akvāriju. Neredzot, kas patiesībā akvārijā notiek, no kurienes nāk piesārņojums, un kā vispār akvārijs tīrāms, dažas zivis nolemj darīt to, kas ir visērtāk šādā situācijā – peldēt seklumā. Dažkārt šīs zivtiņas tiek izņemtas no akvārija, tām liek sapurināties, tās notīra, uzspodrina un iemet atpakaļ tajā pašā netīrajā ūdenī. Daļa no sistēmas elementiem ir tieši tādi, kādi tie ir domāti un radīti – tā ir oficiālā, leģitīmā vide. Citi sistēmas aspekti ir nekur nerakstīti likumi, politika, draudzība, attiecības – tie veido sistēmas ēnu vai neformālo sistēmu. Abām sistēmām piemīt gan pozitīva, gan negatīva ietekme – tās var gan sniegt barības vielas, gan indēt ūdeni akvārijā un traucēt izpaust cienījamu, caurskatāmu un enerģisku līderību. Sistēmas veicinošo un kavējošo aspektu kopējais spēks ir lielāks par individuāla vadītāja prasmēm, uzvedību un personību. Un stāsta morāle ir – nevar tikai spodrināt zivis, jāpievēršas arī pašam ūdenim.

Spring Valley Attīstības direktores Rūtas Lūses prezentāciju Expo Biznesam 2014 pasākumā varat aplūkot šeit.